Dålig väckarklocka och oäkta blommor.

Idag så har morfar trott att jag var korkad  men vi spolar fram tiden till imorse, när jag faktiskt var korkad 
 
 
Jag vaknade tidigt men var trött och ville somna om.  Men jag valde att inte ställa klockan eftersom jag antog att djuren ändå skulle väcka mig.  Jag sa till och med till hund och pepsikatten att väcka mig om en timme. 
 
 
Tror ni att de gjorde det? Näää. Stora syster katt väckte  mig två och en halvtimme senare. Genom att diskret attackera min fot under täcket. 
 
 
Tillbaka till morfar och vi börjar bra en bild. 
 
 
Jag minns inte konversationen ordagrant men morfar sa något om att blommorna i sovrummet var lättskötta och skämtade om att ena blomman behövde vattnas.
 
Jag sa då något om att det är nog för att persiennerna alltid är nerdragna och att det inte blir något ljus. 
 
Morfar trodde givetvis att jag trodde att blommorna var äkta och att jag förklarade varför de var hängande.  Men jag förklarade givetvis varför mormor inte hade äkta blommor i sovrummet. 
 

Kommentera här: